Haloterapija - vēsture un pieredze praktiskajā klīniskajā izmantošanā
Tuvākie austrumu kaimiņi Krievijā haloterapijas metodi praktiskajā veselības aprūpē ar labiem rezultātiem izmanto jau kopš astoņdesmito gadu vidus. 1989. gadā PSRS Veselības ministrija oficiāli atzina sāls terapijas metodi, un to plaši ieviesa dažādās ārstniecības iestādēs. 1995. gadā, pamatojoties uz pieredzi, kas iegūta mērķtiecīgi kontrolējot klimatu halokamerā, Krievijas Veselības ministrija izdeva praktiskas rekomendācijas, nosakot obligātu mikroklimata parametru kontroles režīmu halokamerās un diferencētu pieeju sāls aerosola koncentrācijas izvēlei.
Tika veikts pētījums un, novērtējot vairāk nekā 4000 pacientu terapijas rezultātus dažādās ārstniecības iestādēs, kuras izmanto šo metodi, pozitīvs iznākums bija 82%-97% gadījumos pacientiem ar dažādām bronhiālās astmas patoloģijām, polinozi jeb siena drudzi, hronisku obstruktīvu un neobstruktīvu bronhītu vai akūtu bronhītu, elpvadu saslimšanām un dažām ādas slimībām. Terapijas rezultātā saslimstība ar patoloģiskām elpvadu slimībām samazinājās, līdz ar to arī ekonomiskie zaudējumi valstij saistībā ar šīm saslimšanām saruka pusotru līdz divas reizes. Vairumam pacientu bija vērojama pozitīva simptomu dinamika, samazinājās klepus un trokšņi plaušās, atvieglojās elpošana caur degunu un viskozā atkrēpošana. Sāls terapijas izmantošana veicināja citu medikamentu iedarbības efektivitāti un ļāva samazināt to devas.
Labi rezultāti bija vērojami pacientiem ar neiroveģetatīvu un alerģisku formu vazomotoro rinītu. Elpošana caur degunu uzlabojās 98% gadījumu. Pozitīvus rezultātus elpošanas ceļu rezistencē šajā grupā uzrādīja 21% pacientu, kurus pārbaudīja ar pletismogrāfijas metodi (metode, kas ļauj novērtēt plaušu paplašināšanos, elpošanas ceļu rezistenci).
Savukārt hroniska mandeļu iekaisuma (tonsilīta) pacientiem pēc sāls terapijas kursa samazinājās subjektīvās un objektīvās laringīta pazīmes, 50% vieglāk izdalīja strutas, 6-12 mēnešu periodā nenotika slimības atkārtota saasināšanās.
Sāls terapiju veiksmīgi izmanto brūču sadziedēšanai un rehabilitācijai pēc deguna un kakla ķirurģiskajām operācijām. Pētījums pierāda pozitīvu pretiekaisuma iedarbību arī uz imūnsistēmu un organismu kopumā.
Datu avots no raksta: Haloterapija - vēsture un pieredze praktiskajā klīniskajā izmantošanā (Červinska, A. Aleksandrovs, S Konovalovs. Elpošanas orgānu klīniskās un zinātniskās izpētes centrs, Sanktpēterburga, Krievija). Skatīt: